Оман на Олимписките игри

Оман се натпреварувал на седум Летни олимписки игри. Никогаш се немаат натпреварувано на Зимските олимписки игри. Ниту еден омански натпреварувач нема освоено медал.

Оман на Олимписките игри

Знаме на Оман
МОК-код  OMA
НОК Омански олимписки комитет
Олимписка историја
Летни олимпијади

Оманскиот олимписки комитет бил создаден и признат во 1982 година.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. IOC. "Oman". Посетено на 8 August 2011.

Надворешни врскиУреди

  • Oman. Olympics at Sports-Reference.com