Оливер Алке — поранешен машки меѓународен пинг-понг играч од Германија.[1]

УспесиУреди

Тој освоил бронзен медал на Светското првенство 1993 година на Купот на првенството (машки тимски настан) со Штефен Фецнер, Питер Франц, Ричард Прауз и Јорг Роскопф за Германија.[2][3][4]

НаводиУреди

  1. „Profile“. Table Tennis Guide.
  2. „Table Tennis World Championship medal winners“. Sports123.
  3. „List of Winners“. All About Tennis.
  4. „Swaythling Cup results“. tischtennis-infos.de.

Надворешни врскиУреди