Огаста (Мејн)

Огаста
Augusta
Реката Кенебек која тече низ центарот на Огаста
Реката Кенебек која тече низ центарот на Огаста
Местоположба
Местоположба на Огаста
Општи податоци
Име
- изворно
Огаста
  Augusta
Прво доселување 1754
Повикувачки број 207
Официјална страница http://www.augustamaine.gov
Управа
Земја САД
Сојузна држава Мејн
Округ Кенебек
Градоначалник Вилијам Р. Стокс
Географија
Надморска височина 20 м
Население
Население 18,560 (2000)
Густина 129.4 ж/км²

Огаста (англиски: Augusta) е главен град на американската сојузна држава Мејн. Според пописот извршен во 2000 година во градот живееле 18,560 жители.

Надворешни врскиУреди