„Облаци “ - македонски телевизиски филм од 1988 година. Го режирал Артур Фридман, кој го напишал и сценариото.

„Облаци“
РежисерАртур Фридман
СценаристАртур Фридман
Главни улогиЈорданчо Чевревски
Љиљана Јовановска
Жанрдрама
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1988
Времетраење35 минути
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

Улоги уреди

Глумец Улога
Јорданчо Чевревски
Љиљана Јовановска

Надворешни врски уреди