Езерото Но е езеро во Јужен Судан. Се наоѓа северно од мочурливата област Суд, во состав на реките Бахр ел-Џебел и Бахр ел-Газал. Ова езеро претствавува место каде што Бахр ел-Џебел станува Бел Нил. Езерото Но се наоѓа на околу 1,156 километри низводно од Албертовото Езеро во Уганда, кое е најголемо езеро на текот на Бел Нил пред езерото Но.[1] Ова езеро се смета за централната област во која живе народот Нуер.[2]

Езеро Но
Sudd swamp.jpg
Координати9°29′52″N 30°27′54″E / 9.49778° СГШ; 30.46500° ИГД / 9.49778; 30.46500Координати: 9°29′52″N 30°27′54″E / 9.49778° СГШ; 30.46500° ИГД / 9.49778; 30.46500
Главни приливиБахр ел-Џебел, Бахр ел-Газал
Главни истециБел Нил
Сливни земјиСудан
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
100 км² (макс.) км2

НаводиУреди

  1. The Potential of the Nile River Basin, And The Economic Development of Sudan by Marcia Merry Baker, The American Almanac, 1997
  2. The Nuer of Sudan and Ethiopia by Orville Boyd Jenkins, March 1997 (hosted by strategyleader.org)