Нонтабури (тајландски: นนทบุรี) — град во среден Тајланд, административен центар на истоимениот округ и истоимената покраина. Како градска општина, има пет реони (тамбон): Суан Јај, Талат Кван, Банг Кен, Банд Красо и Та Сај. Во 2012 г. градот имал 258.550 жители, што го прави најголем во земјата по Бангкок.

Нонтабури
นนทบุรี
Музејот на Нонтабури
Музејот на Нонтабури
Амблем на Нонтабури
Амблем
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Тајланд" does not existМестоположба во Тајланд
Координати: 13°51′03″N 100°31′20″E / 13.85083° СГШ; 100.52222° ИГД / 13.85083; 100.52222Координати: 13°51′03″N 100°31′20″E / 13.85083° СГШ; 100.52222° ИГД / 13.85083; 100.52222
ЗемјаТајланд
Прогласен за гратче14 февруари 1937
Прогласен за град25 септември 1995
Површина
 • Вкупна38,90 км2 (1,500 ми2)
Население (2012)[1]
 • Вкупно258,550
 • Густина0,066/км2 (0,17/ми2)
Часовен појасТајланд
Мреж. местоnonthaburi.go.th

Поради неговата географска близина до Бангкок, градот е фактички негово предградие, во состав на метрополитенската област. Нонтабури го опслужуваат градските автобуси на Бангкок, брзите градски бродови на реката Чао Праја и Виолетовата линија на Бангкокшкото метро.

Поврзано уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди