Нова џамија (Стрелци)

џамија во Стрелци, Македонија

Нова џамија — нова селска џамија во селото Стрелци, во Општина Кичево, Македонија.

Нова џамија

Поглед на селската џамија

Координати: Координати: 41°32′08.84″N 21°00′32.66″E / 41.5357889° N; 21.0090722° E / 41.5357889; 21.0090722
Место Стрелци
Управа Кичевско муфтиство
Архитектура
Минариња 1

МестоположбаУреди

Џамијата се наоѓа во Каленџиовско маало, во горниот дел на селото Стрелци.

Според некои ознаки на картите, на местото на оваа џамија може да се наоѓала средновековната црква „Св. Кузман и Дамјан“ („Св. Врачи“).[1]

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Wikimapia - Let's describe the whole world!“. wikimapia.org. Посетено на 2021-01-16.

Надворешни врскиУреди