Николија Јовановиќ

Николија Јовановиќ (Загреб, 19 октомври 1989 година) е српска пејачка.

Животопис уреди

Николија е родена во Загреб. Нејзината мајка е позната народна пејачка Весна Змијанац, а нејзин татко е Владо Јовановиќ, поранешен маркетинг директор на ПГП РТС. Студираше во Атина, каде дипломираше на Американскиот универзитет за меѓународен бизнис на возраст од 23 години.[1]

Во 2011 ја сними нејзината прва песна наречена Никол, дует со DJ Кас Луда 2 ноќ (Crazy Tonight). Во јули 2013 година ја сними својата втора песна, дует со Ана Николиќ "Милион долари". На првиот ден од песната, Јутјуб имаше 85.000 прегледи, но подоцна беше забранет за малолетници. Потоа следеше дует "Чао Здраво" со Теча, а подоцна и четвртата песна "Николија". 31 август 2014 беше пуштена и новата песна, во соработка со Елитни Одреди и DJ Млаџа "Алкохол литар". 3 октомври Николија Јовановиќ ја објави песната "Како по мене", за која постави провокативен видео спот, потоа во 2015 "Опасна игра" и "Љубовен манекен". 18 јули 2016 ја претстави новата песна и видео спот "Никој како ние". На 14 октомври 2016 претстави три нови песни и спотови "101 пропуштен повик", "Пукај поради нас" и "Сино море". На 9 март 2017 ја претстави новата песна и спот "Промени ми планови", потоа на 21 јули ја објави песната "Лошо момче".

Во брак е со пејачот на поранешната група Елитни Одреди, Реља Поповиќ со кој ја имаат нивната ќерка Реја.

Учествуваше во Survivor Serbia VIP: Филипини и во првата сезона на српската верзија на Танц со ѕвездите.

Дискографија уреди

Студио албуми уреди

Спотови уреди

Спот Година Режисер
Ћао здраво 2013 Андреј Илиќ
Милион долара 2013
Николија 2013 Димитрије Јоковиќ
Алкохола литар 2014 Ведад Јашаревиќ
Како после мене 2014 Toxic Entertainment
Премија 2014 Toxic Entertainment
Опасна игра 2015 Андреј Илиќ,Педрам Вос
Љубавни манекен 2015 Toxic Entertainment
Нико као ми 2016 Toxic Entertainment
Пуцај због нас 2016 Toxic Entertainment
101 пропуштен позив 2016 Toxic Entertainment
Промени ми планове 2017 Djordje Trbovic
Лош момак 2017 Шериф Франсис
Мој темпо 2017 Ljubba
Мало 2018 Djordje Trbovic
Нема лимита 2018 Nemanja Ćeranić
Слажем 2018 Nemanja Ćeranić
Yin & Yang 2019 Ljubba
Није лако бити ја 2019 Djordje Trbovic
Харизма 2019 Шериф Франсис
Ове ноћи 2019 Шериф Франсис
Што ми ради то 2019 Шериф Франсис
Дама без пардона 2019 Шериф Франсис
Тигар 2019 Ljubba
Медуза 2019 Иван Стојиљковиќ
Сија град 2019 Шериф Франсис
Став милионера 2020 daVideo
Накит 2020 Игор Зечевиќ
No Plaky 2020 Шериф Франсис
О бившима 2020 Ljubba
High Life 2020 Ljubba
Све бих 2021 Игор Зечевиќ
Улице 2021 Немања Новаковиќ
Дивља орхидеја 2021 Ljubba
Гринго 2022 Шериф Франсис
Гле гле 2022 Шериф Франсис
Љубав 2022 Шериф Франсис
Аурора 2022 Шериф Франсис
Без накита 2022 Шериф Франсис
Додоле 2022 Petar KacketDole, DffrntVibe
Пилот 2022 Игор Зечевиќ
Презиме 2023 Theodore Selekos
Nicky 2023 Luka Sepćić
Авлије,авлије 2023

Наводи уреди

  1. „Nikolija Jovanović“. Архивирано од изворникот на 2014-08-12. Посетено на 8 август 2014.