Нес (шкотски гелски: Abhainn Nis) е река која истекува од езерото Лох Нес во Шкотска, северно од градот Инвернес и Марискиот Ферт.

Реката Нес во Инвернес, Шкотска

Поврзано

уреди

57°29′N 4°14′W / 57.483° СГШ; 4.233° ЗГД / 57.483; -4.233