Неофит V Цариградски

Неофит V ЦариградскиВселенски патријарх во период од неколку денови во 1707 година.[1]

Неофит V Цариградски
Цариградски патријарх
ЦркваЦариградска патријаршија
Назначен20 октомври 1707
Службата завршила25 октомври 1707
ПретходникГаврил III
НаследникКипријан
Лични податоци
Претх. службаМитрополит во Ираклија

Живот

уреди

Неофит бил назначен за митрополит во Ираклија на 15 мај 1689 година.[2]:174 Епископите како и верниците[3] го избрале за патријарх на 20 октомври 1707 година.[2]:40 Но не бил одобрен од страна на султанот, кој го имал правото, како и претходно што го имале византиските цареви, да го потврди изборот. Па така по само пет денови Неофит бил заменет и останал митрополит во Ираклија сè до 1711 година, кога и најверојатно починал.[2]:40

Наводи

уреди
  1. „Νεόφυτος Ε´“. Ecumenical Patriarchate. Посетено на 27 June 2011.(грчки)
  2. 2,0 2,1 2,2 Kiminas, Demetrius (2009). The Ecumenical Patriarchate. Wildside Press LLC. стр. 40,174. ISBN 978-1-4344-5876-6.
  3. Gedeon, Manuel (1890). Πατριαρχικοί Πίνακες. Lorenz & Keil. стр. 617.(грчки)
Претходник
Гаврил III
Цариградски патријарх
1707
Наследник
Кипријан