Неофит I Цариградски

Неофит I ЦариградскиВселенски патријарх во 1153 година. Неофит I бил монах во манастирот на Богородица Доброделителпред да биде устоличен за патријарх по смртта на неговиот претходник. Неговото кусо начелствување како патријарх од околу една година било незначајно, тој се повлекол и станал аскет.[1] Неговото кусо начелствување било за време на царот Мануил I.

Наводи

уреди
  1. Νεόφυτος Α´ (грчки). Ecumenical Patriarchate. Архивирано од изворникот на 2012-03-12. Посетено на 2011-12-24.

Извори

уреди
  • Magdalino, Paul (1993), The Empire of Manuel I Komnenos, Cambridge University Press, стр. 279–283, ISBN 0-521-305713
Духовни титули
Претходник
Теодот II
Цариградски патријарх
1153
Наследник
Константин IV