Национална библиотека на Чешка

Национална библиотека на Чешка (чешки: Národní knihovna České republiky) — национална библиотека на Чешка, сместена во историското здание „Клементинум“ во Прага. Установата е во надлежност на Министерството за образование на Чешка. Ова е најголемата библиотека во земјата, со околу 6 милиони книги, документи итн.

Општата читалница во Националната библиотека на Чешка
Барокната читалница

Библиотеката има 60.000 членови.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 50°5′14.62″N 14°25′2.58″E / 50.0873944° СГШ; 14.4173833° ИГД / 50.0873944; 14.4173833