Отвори го главното мени

Национален академски театар на руската драма (Киев)

Националниот академски театар на руската драма (украински: Національний академічний театр російської драми) е театарски објект кој се наоѓа во Киев, Украина. Овој украинско-руски театар е посветен на Лесја Украинка.

Национален академски театар на руската драма
Національний академічний театр російської драми
Град
Земја Украина
www.rusdram.com.ua/
Координати: 50°26′42″ СГШ; 30°31′07″ ИГД / 50.445° СГШ; 30.518611° ИГД / 50.445; 30.518611


Бил основан во 1926 година. Овде се одиграле голем број на претстави, од кои најпознати се оние на Фјодор Достоевски и Михаил Булгаков.