Нара (префектура)

префектура во Јапонија

Координати: 34°33′59″N 135°45′59″E / 34.56639° N; 135.76639° E / 34.56639; 135.76639

Нара (јапонски:奈良県; Nara-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа во регионот Кансаи на островот Хоншу. Главен град е Нара.

Локацијата на префектурата Нара

Надворешни врскиУреди