Наван (на англиски Navan, на ирски An Uaimh, превод од англиски "The cave", "Пештерата", е град на северозпадниот дел на Ирска. Тој е административен центар на грофовијата Мит во провинцијата Ленстер и се наоѓа на реката Бојн. Има 3 710 жители, а со околината 24 851 од пописот во 2006 г.

Наван
An Uaimh
Местоположба
Местоположбата на Наван
center Наван на карта
Координати:
53°39′10″N 6°40′53″W / 53.6528° СГШ; 6.6814° ЗГД / 53.6528; -6.6814
ИРУС
N872677
Статистики
Покраина: Ленстер
Грофовија: Мит
Надм. вис.: 42 m
Население (2006) 24,851
Мреж. место: www.meath.ie

Личности уреди

Родени
 
Црквара Сент Мери во центарот на градот.