Музеј на Министерството за финансии и јавниот долг

музеј во градот Мексико

Музеј на Министерството за финансии и јавниот долг (шпански: Museo de la Secretaría de Hacienda y Crédito Público) — ликовен музеј во градот Мексико, Мексико. Сместен е во Архиепископскиот дворец, изграден во 1530 г. од калуѓерот Хуан де Сумарага врз темелите на разурната пирамида посветена на ацтечкиот бог Тескатлипока. Во 1867 г. во зградата се вселило Сметководственото одделение на Министерството за финансии на Мексико.[1] Подоцна објектот е отстапен на музејот кој има голема уметничка збирка и артефакти посветени на богот.[2]

Музеј на Министерството за финансии и јавниот долг
Museo de la Secretaría de Hacienda y Crédito Público
MuseoSCPDF.JPG
Зградата на музејот
Местоул. Монеда бр. 4, Мексико, Мексико
ДиректорХосе Рамон Сан Кристобал Лареја
Мреж. местоСтраница

НаводиУреди

  1. Galindo, Carmen; Magdelena Galindo (2002). Mexico City Historic Center. Mexico City: Publicaciones Nueva Guia. стр. 62–64. ISBN 968-5437-29-7.
  2. „Museo de la Secretaría de Hacienda y Crédito Público. Antiguo Palacio del Arzobispado“. Архивирано од изворникот на 2009-07-24. Посетено на 2008-09-11.

Надворешни врскиУреди