Мостот Галата (турски:Galata Köprüsü) е мост кој се наоѓа во Истанбул, Турција, на Златниот Рог. Мостот бил на повеќепати рушен, а за последен пат бил обновен во 1994 година.

Мост Галата
Носивозила, пешаци
МестоИстанбул, Турција
Официјален називGalata Köprüsü
Особености
Вкуп. должина490 метри
Ширина42 метри
Историја
Отворен1994
Местоположба
Карта

Тој е петтиот мост во историјата кој преминувал преку познатиот канал на Босфорот, Халич, четирите претходни мостови денес не постојат, на нивното место постојат уште два моста кои се изградени во поново време.

Мостот Галата е долг 490 метри, а широк 42 метри, во средината се наоѓа дел кој со помош на сајли се подигнува, а тој дел е со должина од 80 метри, кој е наменет за поминување на големите бродови, кои се укотвуваат во каналот Халич.

По мостот денес поминува модерен пат со по 3 ленти во двете насоки и по една во двете насоки за пешаци.

41°01′12″N 28°58′23″E / 41.02000° СГШ; 28.97306° ИГД / 41.02000; 28.97306