Мосок Љакта (округ)

Мосок Љакта е еден од седумте окрузи на покраината Акомајо во регионот Куско во Перу.[1] Центар на округот е Мосок Љакта.

Мосок Љакта
Mosoc Llacta
округ
Држава Перу
РегионРегион Куско
ПокраинаПокраина Акомајо
Основан11 ноември, 1964
ЦентарМосок Љакта
Управа
 • ГрадоначалникФлорентино Сото Килје
Површина
 • Вкупна43,61 км2 (1,684 ми2)
Надм. вис.&100000000000038020000003.802 м
Население (попис 2005)
 • Вкупно1.768
 • Густина0,41/км2 (1,1/ми2)
Часовен појасPET (UTC-5)
UBIGEO080204

Наводи Уреди

  1. (шпански) Instituto Nacional de Estadística e Informática. Banco de Información Distrital Архивирано на 23 април 2008 г.. Retrieved April 11, 2008.

Поврзано Уреди