Мон Агел е планина на границата меѓу Франција и Монако. Врвот на оваа планина, на 1.148 метри надморска височина, се наоѓа на француска страна, но највисоката точка што се наоѓа од страна на Монако, лежи на патеката по име Чевин де Ревоир, на надморска височина од 161 метри.

Мон Агел
Поглед на Мон Агел од Монако
Највисока точка
Надм. вис.1148 м
Координати43°46′31″N 7°25′35″E / 43.77528° СГШ; 7.42639° ИГД / 43.77528; 7.42639
Географија
Мон Агел на карта

Карта

МестоПриморски Алпи, Франција / Монако
Матичен венецПриморски Алпи

Историја

уреди

На 18 јуни 2011 година, лесен авион се урнал врз Мон Агел, при што загинале двајца Британци. Авионот бил на приватен лет, и патувал од Италија до Троа, Франција. Условите биле магливи.[1]

Мон Агел е местото на голф-клубот Монте Карло, каде порано се одржувал турнирот Монте Карло Опен. Клубот ја прославил својата 100-годишнина во 2011 година.

Рок Агел, купен од Рение III, принцот од Монако како летна семејна резиденција, е високо на падините на Мон Агел.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди