Млинско (словенечки: Mlinsko) — населба во Општина Кобарид во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.

Млинско
Mlinsko
Поглед на Млинско
Млинско is located in Slovenia
Млинско
Млинско
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°14′12.5″N 13°35′7.9″E / 46.236806° СГШ; 13.585528° ИГД / 46.236806; 13.585528
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна0,92 км2 (0,36 ми2)
Надм. вис.&10000000000000216199999216,2 м
Население (2020)
 • Вкупно68
 • Густина74/км2 (190/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5222