Микел Рико Морено (баскиски и шпански: Mikel Rico Moreno; 4 ноември 1984 година) — шпански професионален фудбалер кој игра за ФК Билбао како централен играч за врска.

Клубска кариераУреди

Раните годиниУреди

Роден е во Аригориага, Бискај,[1] Рико со фудбалот започнал да се занимава во локалните клубови ФК Падура и ФК Данок Бат. Тој потоа се приклучи на редовите на соседните ФК Басконија.[2]

Уеска/ ГранадаУреди

Во летото 2009 година, Рико потпишал траен договор со Уеска. На 19 јуни 2010 година, тој го постигнла еден од неговите пет голови во текот на кампањата во 1-0 победа против Селта Виго.[3]

Меѓународна кариераУреди

Рико никогаш не добил никаков трофеј за Шпанија на кое било ниво. Тој фигурирал како неофицијален играч за неофицијалната Фудбалска репрезентација на Баскија.[4]

НаводиУреди

  1. „El sueño de Mikel se hace realidad“ [Mikel's dream comes true]. Gara (шпански). 23 August 2013. Посетено на 29 January 2017.
  2. „Basconia 3–0 UPV“. Athletic Bilbao. 11 April 2001. Посетено на 29 January 2017.
  3. „Mikel Rico sella la permanencia del Huesca“ [Mikel Rico seals Huesca permanence]. Diario de Sevilla (шпански). 20 June 2010. Посетено на 24 December 2013.
  4. „Catalunya 0–1 Euskal Selekzioa“ [Catalonia 0–1 Basque XI] (шпански). Basque Football Federation. 26 December 2015. Посетено на 29 December 2016.

Надворешни врскиУреди