Мет Ендрју Банахан (30 декември 1986) е англиски рагбист кој игра за рагби сојузот Глостер во Премиер лигата Авива на Англија во меѓународниот рагби сојуз. Неговата главна позиција е крило, но тој исто така може да игра како внатрешен или надворешен центар.

Мет Банахн

Животопис уреди

Банахан пораснал играјќи хокеј на трева, со што влегол во селекција за Џерси и на јуниорската репрезентација на Западна Англија, пред да одлучи да се префрли на рагби. Банахан учел во училиштата: „Ла Мој“, „Лес Кенева“ и колеџот „Хајлендс“.

Клупска кариера уреди

Банахан се преселил во Бат во летото 2006 година, откако претходно се појавил за ирската академија во Лондон, и бил поставен на позицијата „лок“.[1] Тој, исто така, бил вклучен во поставувањето на Помладата национална академија на РФУ.

Тој се префрлил на позиција крило, каде што неговата моќна комбинација на големина, сила и брзина го направиле моќно оружје на Бат Јунајтед и Девелопмент, за кои постигнал десет во четиринаесет натпревари минатата сезона.

Брзо промовиран во првата екипа од Академијата, Банахан направи 26 настапи, и ја заврши сезоната 2007/2008 како најдобар стрелец во клубот.

На 10 јануари 2018 година, било објавено од страна на Бат дека Банахан ќе замине по 12-годишно здружување на соперниците од Западна Англија, Глостер од сезоната 2018-2019.

Меѓународна кариера уреди

Банахан го направил својот прв старт во центарот на Англија за време на нивната есенска серија од 2010, играјќи во надворешниот центар во играта наспроти Самоа на 20 ноември 2010 година. Тој постигнал обид кога Англија заостанувала 6-8 и поставил втор од Англија преку пресретнато помине. На крајот на оваа изведба, тој бил именуван на клупата за финалниот натпревар на Англија во 2010 година против Јужна Африка.

Наводи уреди

  1. „Travagli and Banahan join Bath“. Bath Rugby. 12 June 2006. Архивирано од изворникот на 27 November 2007. Посетено на 7 January 2008.