Felidae
Период: доцен олигоцен - денес
TheCheethcat.jpg
Acinonyx jubatus
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Mammalia
Ред: Carnivora
Подред: Feliformia
Семејство: Felidae
(G. Fischer de Waldheim, 1817)
подфамилији

Acinonychinae
Felinae
Pantherinae
Machairodontinae
Proailurinae

Мачки (лат. Felidae) се фамилија на цицачи од редот Ѕверови (Carnivora). Видовите од оваа фамилија се среќаваат во Африка, Азија, Европа, Северна и Јужна Америка и една мачка воведе во Австралија.

ТаксономијаУреди

Фамилија Felidae

НаводиУреди

  1. род Acinonyx број научници сместени во потсемејството Felinae

Надворешни врскиУреди