Маурен

општина во Лихтенштајн

Маурен (германски: Mauren) — општина во северниот дел на Лихтенштајн. Има население од околу 4.100 жители. Механичкиот калкулатор Курта бил произведен од Контина АГ, во Маурен.[2]

Маурен
Mauren
Знаме на МауренГрб на Маурен
Местоположбата на Маурен во Лихтенштајн
Местоположбата на Маурен во Лихтенштајн
Координати: 47°13′N 9°32′E / 47.217° СГШ; 9.533° ИГД / 47.217; 9.533
Држава Лихтенштајн
СелаШанвалд
Површина
 • Вкупна7,5 км2 (29 ми2)
Надм. вис.&10000000000000453000000453 м
Население (31.12.2014[1])
 • Вкупно4,189
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC)
Поштенски број9493
Повик. бр.7008
ISO 3166LI-04
Мреж. местоwww.mauren.li

Историја уреди

Првин бил наречен „Мурон“ во документи од 1178 година. Има споменик на лихтенштајнскиот просветител и историчар Петер Кајзер (1793 – 1864).

Наводи уреди

  1. (германски) [1]
  2. Curta Type 1 & 2 - overview production quantity. curta.li. 23 јуни 2015.

Надворешни врски уреди