Масаши Ватанабе

Масаши Ватанабе (роден 11 јануари 1936) — јапонски фудбалер.

Јапонија Масаши Ватанабе
Лични податоци
Роден на 11 јануари 1936(1936-01-11)
Роден во Јапонија
Починал на 7 декември 1995(1995-12-07) (возр. 59)
Позиција Напад
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1953–1958 Yawata Steel
1962–1971 Nippon Steel
Репрезентација
1958–1969 Јапонија Јапонија 39 (12)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Репрезентативна кариераУреди

Масаши Ватанабе бил член на јапонската репрезентација на Летните олимписки игри 1964 и 1968.

СтатистикаУреди

  Јапонија
Сезона Настапи Голови
1958 2 1
1959 8 4
1960 1 0
1961 6 1
1962 3 0
1963 5 3
1964 1 0
1965 3 0
1966 2 1
1967 3 1
1968 2 0
1969 3 1
Вкупно 39 12

Надворешни врскиУреди