Марчишта (Населичко)

село во Населичко, Егејска Македонија
(Пренасочено од Марчишта)
Марчишта
Марчишта is located in Грција
Марчишта
Марчишта (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Марчишта (грчки: Περιστέρα; до 1927 г. Μαρτίτσιον, Мартицион[1]) — село во Населичко, Егејска Македонија, денес во општината Горуша од Кожанскиот округ на Западна Македонија, Грција.

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди