Мартин Сејферт (роден на 18 септември 1990) е германски професионален кошаркар кој во моментов игра за кошаркарскиот клуб Падерборн од германската ПроА лига. Тој претходно играл за Алба Берлин, тим кој игра во првата германска кошаркарска лига. Пред неговата професионална кариера, Сејферт играл за кошаркарските тимови Орегон и Источен Вашингон . Тој најчесто ја има улогата како крилен центар.[1][2]

Мартин Сејферт

Првиот клуб со кој се натпреваруваше бил Марзанер Берен, на кој му се приклучил во 2006 година. Сејферт му помогнал на младинскиот тим на Алба Берлин да ја освои кошаркарската лига за млади кошаркари (НББЛ) во сезоната 2008-09, откако завршиле како второпласирани, по завршувањето на претходната година на тимот.[3]

Наводи уреди

  1. „Martin Seiferth Bio“. GoEags.com. Архивирано од изворникот на 2014-08-08. Посетено на 18 July 2014.
  2. „Alba Berlin – Team 2014/2015“ (германски). Архивирано од изворникот на 2 January 2015. Посетено на 13 July 2014.
  3. „Eastern's Seiferth signs with German professional club“. Spokesman.com. Посетено на 18 July 2014.

Надворешни врски уреди