Мартин Вајнек

Мартин Вајнек ( 1964) е Австриски актер, производител на вино и претприемач, најповеќе познат по својата улога во телевизиската серија Инспектрот Рекс (како инспектор Фриз Кунц). Тој исто така е производител на вино во Австрија.

Мартин Вајнек
Capparoni Weinek.jpg
Мартин Вајнек (десно) со Каспар Капарони
Роден(а)Мартин Вајнек
Занимањеактер, претприемач
СопружникЕва Вајнек

Мартин Вајнек студирал драматургија од 1983 до 1986.

Од 1986, има играно улоги во Group 80 во театарот во Виена како и помала улога во филмот Nachsaison (After-season), каде ја игра улогата на лифтбој.

Покрај со глумецство, Вајнек се занимава и со винарство заедно со неговата сопруга Ева. Ева претходно исто така има работено како драматург. И двајцата започнале да се занимаваат со винарство како хоби во 1993 година. Тие имаат винско лозје на површина од 3 хектари близу Хејлингенбрун.

ФилмографијаУреди

Надворешни врскиУреди