Маркус Тулио Танака

јапонски фудбалер

Маркус Тулио Танака (р. 24 април 1981) — јапонски фудбалер.

Јапонија Маркус Тулио Танака
Tulio 20080622.jpg
Лични податоци
Роден на 24 април 1981 (1981-04-24) (41 г.)
Роден во Бразил
Позиција Одбранбен играч
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001–2002 Sanfrecce Hiroshima
2003 Mito HollyHock
2004–2009 Urawa Reds
2010–2015 Nagoya Grampus
Репрезентација
2006–2010 Јапонија Јапонија 43 (8)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Репрезентативна кариераУреди

Маркус Тулио Танака бил член на јапонската репрезентација на Светското првенство 2010.

СтатистикаУреди

  Јапонија
Сезона Настапи Голови
2006 5 1
2007 4 1
2008 10 2
2009 13 2
2010 11 2
Вкупно 43 8

Надворешни врскиУреди