Марко Гудуриќ

Марко Гудуриќ (српска кирилица: Марко Гудурић, роден на 8 март 1995 година) е српски професионален кошаркар кој настапува за Мемфис Гризлис во Националната асоцијација на кошарка (НБА). Со висина од 201 см, тој игра на позицијата бек шутрер.

Марко Гудуриќ
Гудуриќ со Фенербахче во 2021
Гудуриќ со Фенербахче во 2021
Позицијабек шутрер
Висинам
Тежинакг
ЛигаНБА
ЕкипаМемфис Гризлис
Роденмарт 8 1995 (1995-03-08) (26 г.)
Прибој, Србија, Сојузна Република Југославија
НационалностСрбин
Драфт2017 / Не драфтуван
Проф. кариера2013–
Клубови
2013–2017Црвена Ѕвезда
2013–2015FMP
2017–2019Фенербахче
2019 –presentMemphis Grizzlies
Репрезентација

Професионална кариераУреди