Марко Гобељиќ

Марко Гобељиќ (роден 22 септември, 1992 во Кралево)[1] е српски фудбалер кој моментално игра за Црвена Ѕвезда.[2]

Марко Гобељиќ
Marko Gobeljić.jpg
Гобељиќ во дресот на Црвена Ѕвезда
Лични податоци
Роден на 13 септември 1992 (1992-09-13) (28 г.)
Роден во Кралево, СРЈ
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Црвена Ѕвезда
Број 77
Младинска кариера
Слога Кралево
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010–2014 Слога Кралево 116 (7)
2014–2017 Напредoк Крушевац 84 (7)
2017– Црвена Ѕвезда 76 (8)
Репрезентација
2016– Србија Србија 3 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 12 ноември 2020.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 14 јуни 2020

НаводиУреди

  1. „Марко Гобељиќ“ (српски). srbijafudbal.com. 4 April 2017.
  2. „Марко Гобељиќ“ (српски). fknapredak.rs. 4 April 2017.

Надворешни врскиУреди