Маргарит Кенеди

Маргрит Кенеди (21 ноември 1939, Кемниц - 28 декември 2013,[1][2] Штајерберг) била германска архитектка, професорка, екологистка, авторка и светски авторитет и застапничка на комплементарни валути и без камата и инфлација. економијата.[3] Во 2011 година, таа го иницираше движењето Окупирај пари.[4]

БиографијаУреди

Кенеди била архитектка со магистер по урбано и регионално планирање и д-р. по јавни и меѓународни односи од Факултетот за јавни и меѓународни односи на Универзитетот во Питсбург . Работела како урбанистички планер во Германија, Нигерија, Шкотска и САД. Во 1991 година, таа била назначена за професорка по еколошки градежни технологии на Катедрата за архитектура на Универзитетот Лајбниц во Хановер .

Таа има изјавено дека нејзината работа на еколошката архитектура во 1982 година ја довело до откритието дека е „практично невозможно да се спроведат здрави еколошки концепти на скалата што се бара денес, без суштински да се промени сегашниот систем на пари или да се создадат нови комплементарни валути“.[5]

Нејзината најпозната книга - Пари без камата и инфлација, создавање медиум за размена што работи за сите и ја штити Земјата (1987) - е ревидирана неколку пати и преведена на 22 јазици.

Таа го остави нејзиниот сопруг, ирскиот архитект Деклан Кенеди и една ќерка Антја. Тие живеат во ecovillage на Lebensgarten во Steyerberg, Долна Саксонија, Германија .

БиблиографијаУреди

 • Внатрешниот град (Годишна книга на архитектите) 1974 година
 • Building Community Schools: An Analysis of Experiences (Educational Building and Equipment Series, Volume 2) 1979
 • Пари без камати и инфлација: Создавање медиум за размена што работи за сите и ја штити Земјата, првпат објавен во 1987 година и постојано ажуриран потоа, последен пат во 2006 година (сепак на германски). Англиската верзија од 1995 година е достапна на интернет .
 • Проектирање на еколошки населби: еколошко планирање и градење: искуства во нови станови и во обновување на постоечки станбени квартови во евра (Reflektierte Praxis) 1997 г.
 • Handbuch ökologischer Siedlungs(um)bau. Neubau- und Stadterneuerungsproj... во Европа 1998 година
 • Regionalwährungen. Neue Wege zu nachhaltigem Wohlstand (со Бернард А. Лиетаер ), Риман, Минхен 2006 година,ISBN 978-3-570-50052-1
 • Луѓе пари: Ветувањето на регионалните валути (со Бернард А. Литаер и Џон Роџерс) (Прес на Триархија 2012)
 • Окупирај пари, Ј. Камфаузен, Билефелд 2011 година,ISBN 978-3-89901-595-9

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 

Надворешни врскиУреди

 1. http://www.taz.de/1/archiv/digitaz/artikel/?ressort=wu&dig=2013%2F12%2F30%2Fa0062&cHash=9ba27d0cc93308ddbbedce5f482a89dc
 2. Alternative Currency Pioneer Leaves Rich Legacy
 3. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 2017-01-07. Посетено на 2012-04-05.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)
 4. „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 2012-06-15. Посетено на 2012-04-05.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)
 5. „Prof. Dr. Margrit Kennedy“.