Манаслу (непалски: मनास्लु) — планина во Непал, што спаѓа во планинскиот венец Мансири Химал, кој пак е дел од ланецот Хималаи. Еден е од вкупно четиринаесетте планини повисоки од 8000 метри, а со својата надморска височина од 8156 метри, претставува осма највисока планина во светот.

Manaslu
Манаслу
Највисока точка
Надм. вис.8156 м 
8-мо место
Истакнатост3092 м 
80-то место
Заведена какоОсумилјадник
Име
ПреводПланина на Духот (Санскрит)
Географија
Manaslu на карта

Карта

МестоНепал
ПокраинаNP
Матичен венецМансири Химал, Хималаи
Искачување
Најлесен патснег/качување по мраз

Опис уреди

Манаслу, чик назив влече корени од санскиртскиот збор Манса (Mansa), што во превод значи „Планина на Духот“, претставува највисока планина во дистриктот Ламјунг. Сместена е околу 65 километри источно од Анапурна, десеттата највисока планина на светот.

Галерија уреди

Надворешни врски уреди