Магозд (словенечки: Magozd) — населба во Општина Кобарид во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.

Магозд
Magozd
Поглед на Магозд
Магозд is located in Slovenia
Магозд
Магозд
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°16′11.1″N 13°35′32.4″E / 46.269750° СГШ; 13.592333° ИГД / 46.269750; 13.592333
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна11,16 км2 (4,31 ми2)
Надм. вис.&10000000000000463399999463,4 м
Население (2020)
 • Вкупно64
 • Густина5,7/км2 (15/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5222