Лоцампа (што значи јужњаци на ѕонгка) е термин кој се користи за непалски бегалци кои се населиле во јужен Бутан.

Тие се класифицирани во групата на хинду народи, иако голем дел од нив се будисти.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Countries at the Crossroads: A Survey of Democratic Governance. Rowman & Littlefield. стр. 92. ISBN 0742549720.

Надворешни врскиУреди