Лотен Далгрен

Ева Шарлота Каролина Далгрен (23 април 1851 - 14 јануари 1934 година) била шведска писателка, новинарка, уредничка на весници, феминистка и суфражист . Од 1891 до 1907 година, таа служела како уредник на списанието Dagny, водечки гласноговорник на шведското женско движење. Таа исто така била член на Здружението Фредрика Бремер, најстарата организација за правата на жените во земјата. Таа била наградена со шведскиот кралски медал Litteris et Artibus за нејзиниот придонес во литературата и историјата.

Лотен Далгрен
Лотен Далгрен во 1908
Роден(а)23 април 1851(1851-04-23)
Стокхолм, Шведска
Починал(а)14 јануари 1934(1934-01-14) (возр. 82)
Djursholm, Шведска
Занимање
  • Писател
  • Новинар

Ран животУреди

Лотен Далгрен е родена на 23 април 1851 година во Стокхолм, Шведска . Нејзиниот татко, Фредрик Аугуст Далгрен, бил јавен службеник и имал успешна кариера како автор. Меѓу неговите дела е и Värmlänningarne, комедија која првпат била изведена во 1846 година. Во 1870-тите, тој станал познат по неговата поезија на шведски дијалект, а во 1971 година бил примен во Шведската академија . Мајката на Далгрен, Улрика „Ула“ фон Хеланд била внука на писателот, историчарот и поет Ерик Густаф Гејер. Родена во богато семејство, Далгрен развила интерес за пишување. Посетувала приватно училиште во Стокхолм, а подоцна започнала јазични студии во странство. По завршувањето на образованието, неколку години работела како учителка.[1][2]

КариераУреди

Писателската кариера на Далгрен започнала во доцните 1880-ти. Работела како уредник на весникот Афтонбладет . Во 1887 година, таа станала член на одборот на Здружението Фредрика Бремер (FBF), најстарата организација за правата на жените во Шведска. Во 1891 година, таа станала уредник на списанието на здружението Dagny - списание кое се фокусирало на правата на жените, родовите улоги и феминизмот во Шведска, и останала во неговиот одбор до 1907 година. Во тоа време, таа напишала неколку статии за литературни теми, како и за женски политички спектар. Под покровителство на ФБФ, таа одржувала предавања за жените од работничката класа и пишувала сатирична поезија и фарси . Како поддршка на движењето за право на глас на жените во тоа време, таа служела како претставник на ФБФ во комитетот за право на глас. Од 1901 до 1906 година била секретарка на друштвото Nya Idun [sv] .[3][4][5]

Како автор, Далгрен објавила неколку извештаи за нејзината семејна историја. Ransäter. Värmländska släktminnen från adertonhundratalets förra hälft upptecknade , објавена во 1905 година, бил голем напредок во нејзината книжевна кариера. Тоа се покажало толку популарно, па таа морала да поднесе оставка од редакцијата Dagny ' за да се фокусира на нејзиното пишување. Таа дополнително ја зацврсти својата репутација како автор кога го издала Ur Ransäters familjearkiv. Dagboks- och brefutdrag sammanförda две години подоцна. Од 1905 до 1916 година, Далгрен продолжила да пишува за личните истории. Таа објавила седум тома од писмата и документите на нејзиното семејство од нејзиниот роден град Вермланд . Како обожавател на феминистичката реформаторка Фредрика Бремер (1801–1865), делата на Далгрен се фокусирале на презентирање на културната историја на нејзиниот роден град Вермланд и пишување извештаи за жените.[1][6][7]

Подоцнежни годиниУреди

Во 1920-тите, Далгрен напишала мемоари кои биле објавени од Wahlström & Widstrand . Во 1921 година, Далгрен била почестена со шведскиот кралски медал Litteris et Artibus за нејзините услуги за литературата и историјата. Таа ја издала својата последна книга Френсис фон Кох неколку месеци пред нејзината смрт.[1][4][6]

Далгрен починала во Џуршолм, на 14 јануари 1934 година.[1]

НаводиУреди

 

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Furuland, Gunnel (2 March 2020). „Eva Charlotta Carolina (Lotten) Dahlgren“. Svenskt kvinnobiografiskt lexikon (Swedish). Посетено на 16 June 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link) Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „skbl“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „skbl“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „skbl“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. Ek, Sverker. „Lotten Dahlgren“. Svenskt biografiskt lexikon (Swedish). Посетено на 16 June 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. „Lotten Dahlgren“ (Swedish). Föreningen Värmlandslitteratur. Посетено на 16 June 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. 4,0 4,1 „Lotten Dahlgren“. Gothenburg University Library. Посетено на 16 June 2021. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „library“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  5. „Lotten Dahlgren“. Great Norwegian Encyclopedia (норвешки). Посетено на 16 June 2021.
  6. 6,0 6,1 „Lotten Dahlgren“ (Swedish). Nya Idun Society. Посетено на 16 June 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link) Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „idun“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  7. „Lotten Dahlgren“. Nationalencyklopedin (Swedish). Посетено на 16 June 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Дополнително читањеУреди

  • Lotten Dahlgren at Svenskt kvinnobiografiskt lexikon