Логје (словенечки: Logje) — населба во Општина Кобарид во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.

Логје
Logje
Поглед на Логје
Логје is located in Slovenia
Логје
Логје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°13′59.5″N 13°25′58.4″E / 46.233194° СГШ; 13.432889° ИГД / 46.233194; 13.432889
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна8,42 км2 (3,25 ми2)
Надм. вис.&10000000000000498699999498,7 м
Население (2020)
 • Вкупно41
 • Густина4,9/км2 (13/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5223