Лили Џејмс

англиска глумица

Лили Клои Нинет Томсон (англиски: Lily Chloe Ninette Thomson; род. 5 април 1989 година), попозната како Лили Џејмс (англиски: Lily James), е британска глумица.

Рани годиниУреди

Лили Џејмс е родена на 5 април 1989 година во Ашер, Сари, Англија во семејството на глумицата Нинет и музичарот Џејмс (Џејми) Томсон. Бабата на Лили, Хелен Хортон, била американска глумица. Џејмс учела во уметничко училиште во Тринг. Во 2010 година дипломирала на Гилдалското училиште за музика и театар во Лондон.

КариераУреди

Лили го направила своето деби во телевизија во 2010 година,таа глуми во 4 епизоди на Само Вилијам [1] . Во 2011 година, таа глуми во 8 епизоди од серијалот " Таен дневник за повик на девојчиња ". Во 2012 година, таа ја игра улогата на Корина во филмот „ Гнев на титаните “. Од 2012 до 2015 година, таа глуми во серијалот „ Даунтон опатија“.[2] Во 2015 година беше објавен филмот „ Пепелашка “, каде таа одигра главна улога [3] .

Во 2015 и 2016 година, Лили ја добила наградата Гилд на американските глумци во категоријата „Најдобри улоги во драмска серија“ за нејзината улога во серијалот „ Даунтон опатија “. Исто така во 2017 година, Лили глуми во филмот „ Возач на бебиња “ во улога на Дебора. Во летото 2018 година, филмот „ Мама Миа! 2 “, во која Лили ја играла улогата на младата Дона.

Личен животУреди

Таткото на Џејмс, Џејмс Томсон, починал од рак во 2008 година. Таа тогаш го зела неговото име како псевдоним, откако дозна дека Лили Томсон веќе е регистрирана во Еснафот на глумците .

Од 2014 година, Џејмс е во врска со глумецот Мет Смит, колега во филмот Гордост и предрасуди и зомби [4] .

НаводиУреди

  1. Just William’s women: Be nice to them — or they’ll scream and scream till they’re sick!
  2. Downton star Lily James attends Town & Country UK launch… as she graces cover of their FIRST edition
  3. Lily James is Disney’s Cinderella
  4. By HANNA FLINT (2015-02-19). „Her Prince Charming! Lily James and Matt Smith make their red carpet debut as a couple at the Cinderella premiere in Milan“ (англиски). dailymail.co.uk.