Лилијан Кореја

Лилијан Кореја (родена на 1 јуни 1988 година) — малависки моден творец и претприемачка, позната како творец на модната марка „Miizu“ основана во 2013 година и лансирана во Блантир во 2014 година.[1] Таа меша мештански и меѓународни ткаенини за да создаде секојдневно носење на жените од Малави. Модниот бренд „Miizu“ значи „корени“, што е показател за дизајнот што е вкоренет во искуствата на секојдневното живеење во Малави. Таа се насочува на впечатливи стилови кои имаат разновидна корисност.[2] Се насочува на модата подготвена за носење. Таа го претставувала Малави на Африканската модна недела во Лондон во 2015 година.[3][4]

Лилијан Кореја
Роден(а)Лилијан Кореја Мпаста
Малави.
НационалностМалавијка
ЗанимањеМоден творец

ПозадинаУреди

Таа учела во Меѓународното средно училиште Сент Ендрус, а потоа на колеџ во Лондон на Универзитетот во Брајтон, каде студирала деловни студии и право. Потоа завршила магистер по менаџмент на претприемништво на Европската бизнис школа.[5][6] Таа е ќерка на деловниот претприемач, Џими Кореја Мпаца.[4]

Модни ревииУреди

  • Африканска модна недела, Лондон 2015 - „Збирка на скршени парчиња“[7]
  • Малави на 50 модна ревија, Вашингтон 2015[8]

НаводиУреди

  1. „AFWL 2015 DESIGNER PROFILE | MIIZU“. Africa Fashion Week London (англиски). Посетено на 1 октомври 2020.
  2. „AFRICA FASHION WEEK LONDON: MIIZU BY LILLE - Populaire“. Populaire (англиски). 17 август 2015. Посетено на 1 октомври 2020.
  3. http://www.fashioncadet.com/content/miizu-collection-africa-fashion-week-london-2015-afwl2015
  4. 4,0 4,1 http://www.times.mw/designer-off-to-uk/
  5. „Lillian Koreia launches her fashion house Miizu - Malawi Nyasa Times - Malawi breaking news in Malawi“. Malawi Nyasa Times - Malawi breaking news in Malawi (англиски). 5 ноември 2014. Посетено на 1 октомври 2020.
  6. „Lillian koreia: the fashion enthusiast - The Nation Online“. The Nation Online (англиски). 13 март 2016. Посетено на 1 октомври 2020.
  7. http://malawi.spla.pro/en/file.news.lillian-mpatsa-will-exhibit-at-the-africa-fashion.18698.html
  8. Nkhata, Agness. „MALAWI at 50 Golden Jubilee Celebration Washington D.C.“. The Dallas Weekly (англиски). Посетено на 1 октомври 2020.[мртва врска]