Леворака жена (филм)

филм од Петер Хандке (1978)

Леворака жена (германски: Die linkshändige Frau) - германски филм од 1978 година, во режија на Петер Хандке. Филмот претставува екранизација на неговиот истоимен роман. Главните улоги ги играат: Бруно Ганц, Едит Клевер, Бернхард Минети, Жерар Депардје, Ангела Винклер, Бернхард Вики, Рудигер Фоглер итн. Постпродукцијата на филмот ја направил Вим Вендерс.[1]

СинопсисУреди

По враќањето од службениот пат во Финска, Бруно (го игра Ганц) открива дека неговата жена Меријане (ја игра Клевер) не сака повеќе да живее со него. Така, Бруно почнува борба со осаменста и приспособување со новонастанатата ситуација...

НаводиУреди