Ла Коруња

град и општина во Галиција, Шпанија

Ла Коруња (шпански: La Coruña) или А Коруња (галициски: A Coruña) — град во северозападна Шпанија, административен центар на покраината Ла Коруња од автономната заедница Галиција, Шпанија. Градот се наоѓа на брегот на Атлантскиот Океан. Ла Коруња е вториот најголем град во Галиција. Градот бил престолнина на Галиција за да се премести во средниот век во Сантјаго де Компостела.

Ла Коруња
A Coruña
Поглед кон градот
Поглед кон градот
Грб на Ла Коруња
Прекар(и): A cidade de cristal
(„Град на кристалот“)
Гесло: A Coruña, a cidade onde ninguén é forasteiro
Координати: 43°22′17″ N; 8°23′45″ W / 43.371491° СГШ; 8.395970° ЗГД / 43.371491; -8.395970Координати: 43°22′17″ N; 8°23′45″ W / 43.371491° СГШ; 8.395970° ЗГД / 43.371491; -8.395970
ДржаваШпанија Шпанија
Автономна заедницаГалиција
ПокраинаЛа Коруња
ОкругЛа Коруња
Реони
Управа
 • ВидСовет
 • ГрадоначалникХавиер Лосада де Азпиазу
Површина
 • Градска37,83 км2 (1,461 ми2)
Население (2008)INE
 • Градско244,388
 • Густина6.613/км2 (17,130/ми2)
 • Метро419,800
ДемонимКоруњец
Часовен појасCET (GMT +1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (GMT +2) (UTC)
Postcode15---
Повик. бр.+34 981
Мреж. местоhttp://www.aytolacoruna.es

Градот зафаќа површина од 36,8 км2 и население од 243.349 (2006). Градот бил населен уште од најрани времиња. Во времето на Римјаните бил изграден светилникот односно Хераклевата кула. За првпат во шпаско време градот се споменува во XIII век.

Поврзано Уреди