Ламен (бислама: Lamen) е ненаселен остров во покраината Шефа во Вануату.[1]

Ламен
Географија
МестоТихи Океан
Координати16°36′S 168°9′E / 16.600° ЈГШ; 168.150° ИГД / -16.600; 168.150
АрхипелагВануату
Највисоко издигнување34 м
Управување
ПокраинаШефа
Демографија
Население459 (2015)

Географија

уреди

Ламен се наоѓа на само 1 километар западно од Епи.[2] Во правец север-југ островот е долг 1.6 километри, а во правец исток-запад е 1.2 километри широк. Островот е рамен и се проценува дека надморската висина на островот е околу 34 метри.[3]

Население

уреди

Според податоците од 2015 година, на островот имало население од 459 жители и 93 домаќинства.[4] На островот се зборува ламенскиот јазик.

Наводи

уреди
  1. „Lamen Island: Vanuatu“. Geographic Names. Посетено на 9 August 2018.
  2. „Epi“. Lonely Planet. Посетено на 9 August 2018.
  3. „Lamen, Vanuatu on the Elevation Map“. Elevation Map. Архивирано од изворникот на 2021-05-08. Посетено на 9 August 2018.
  4. „2015 Vanuatu National Population and Households Projections by Province and Islands“ (PDF). Vanuatu National Statistics Office. Посетено на 9 August 2018.

Надворешни врски

уреди