Ладра (словенечки: Ladra) — населба во Општина Кобарид во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.

Ладра
Ladra
Поглед на Ладра
Ладра is located in Slovenia
Ладра
Ладра
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°14′18.9″N 13°36′17.2″E / 46.238583° СГШ; 13.604778° ИГД / 46.238583; 13.604778
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна3,49 км2 (1,35 ми2)
Надм. вис.&10000000000000206699999206,7 м
Население (2020)
 • Вкупно141
 • Густина40/км2 (100/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5222