Куљередо— општина во Шпанија, во покраината А Коруња во автономната заедница Галиција, Шпанија.

Куљередо
Culleredo
Знаме на Куљередо Culleredo
Знаме
Грб на Куљередо Culleredo
Грб
Прекар(и): Куљередо
Местоположба во рамките на Галиција.
Местоположба во рамките на Галиција.
Парохија11
Управа
 • ГрадоначалникХулио Секристан де Диего
Површина
 • Вкупна63 км2 (24 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно24.640
 • Густина389,9/км2 (10,100/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CET (UTC+2)

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУредиКоординати: 43°17′N 8°23′W / 43.283° N; 8.383° W / 43.283; -8.383