Округот Курбин (албански: Rrethi i Kurbinit) е еден од 36-те окрузи во Албанија, дел од областа Леж. Округот има население од 54,977[1] жители, и површина од 273 км2. Се наоѓа во западниот дел на земјата. Во округот Курбин се наоѓаат следните населени места:

Map showing Kurbin within Albania
Map showing Kurbin within Albania

Наводи уреди

  1. „POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010“. Albanian Institute of Statistics. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2010-09-09.

41°37′N 19°42′E / 41.617° СГШ; 19.700° ИГД / 41.617; 19.700