Кумамото (префектура)

префектура во Јапонија

Координати: 32°42′59″N 130°39′59″E / 32.71639° СГШ; 130.66639° ИГД / 32.71639; 130.66639

Кумамото (јапонски:熊本県,; Kumamoto-ken) е префектура во Јапонија која се наоѓа на островот Кјушу. Главени град е Кумамото.

Локацијата на префектурата Кумамото во Јапонија

Надворешни врскиУреди