Крн (словенечки: Krn) — населба во Општина Кобарид во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.

Крн
Krn
Крн is located in Slovenia
Крн
Крн
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°13′56.2″N 13°39′54.9″E / 46.232278° СГШ; 13.665250° ИГД / 46.232278; 13.665250
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна25,731 км2 (9,935 ми2)
Надм. вис.&10000000000000854899999854,9 м
Население (2020)
 • Вкупно29
 • Густина1,1/км2 (2,9/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5222