Кред (словенечки: Kred) — населба во Општина Кобарид во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.

Кред
Kred
Поглед на Кред
Кред is located in Slovenia
Кред
Кред
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°15′0.4″N 13°30′46.1″E / 46.250111° СГШ; 13.512806° ИГД / 46.250111; 13.512806
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна2,28 км2 (0,88 ми2)
Надм. вис.&10000000000000253199999253,2 м
Население (2020)
 • Вкупно138
 • Густина61/км2 (160/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5222