Косеч (словенечки: Koseč) — населба во Општина Кобарид во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.

Косеч
Koseč
Поглед на Косеч
Косеч is located in Slovenia
Косеч
Косеч
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°15′7.3″N 13°37′26.5″E / 46.252028° СГШ; 13.624028° ИГД / 46.252028; 13.624028
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаКобарид
Површина
 • Вкупна5,65 км2 (2,18 ми2)
Надм. вис.&10000000000000629100000629,1 м
Население (2020)
 • Вкупно63
 • Густина11/км2 (29/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5222