Конско (Гребен)

село кај Гребен во Гребенско, Егејска Македонија
Конско
Конско is located in Грција
Конско
Конско (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Конско или Коскон (Ελεύθερο, Елевтеро, до 1927 г. Κοντσικιότι, Концикиоти[1]) — село во Гребенско, Егејска Македонија, денес Грција.

Географиja и местоположбаУреди

Селото се наоѓа во околината на градот Гребен, на оддалеченост од 15 км на север. Забележително е тоа што во истата општина постои село со исто традиционално име, но другото Конско лежи крај реката Бистрица на североисток од ова село.

ИсториjaУреди

ЕкономијаУреди

ДемографијаУреди

Општествени установиУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди